Sport AZI

Învinşi acasă, clujenii cred în miracole

21 august 2019  10:30| Sport | Sport & Divertisment

Campioana României, CFR Cluj, a fost învinsă de echipa cehă Slavia Praga cu 1-0 (1-0), pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în prima prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor la fotbal.

Slavia, cu internaţionalul român Nicolae Stanciu integralist şi Alexandru Băluţă pe banca de rezerve, a câştigat prin golul marcat de Masopust (28). CFR putea obţine mai mult, dar a avut o bară şi a ratat un penalty prin Billel Omrani (79). Manşa secundă va avea loc pe 28 august, la Praga. Câştigătoarea va evolua în grupele Ligii Campionilor, iar învinsa în grupele Ligii Europei.

La final, antrenorul gazdelor, Dan Petrescu, era deranjat că echipa sa a fost dominată de adversarul care nu a avut însă prea multe ocazii de a înscrie. „Suntem foarte supăraţi de rezultat, în prima repriză Slavia a dominat la pas. Ei nu au avut nici măcar un şut ca lumea, nu-mi duc aminte de vreun şut pe spaţiul porţii şi au avut un gol ca la tenis de masă, nu ştiu ce a fost acolo, că aia a fost o pasă, nu a fost un şut. A dat cu latul şi mi s-a părut că am primit golul prea uşor. A doua repriză nu-mi aduc aminte ca ei să fi avut vreo ocazie, ştiu că cel mai bun om de pe teren a fost portarul Slaviei. Nu ştiu ce vom face în retur, pentru că va fi de 10 ori mai greu, mai ales că rezultatul nu este cel care trebuia să fie. Ne-au dominat fără să aibă o ocazii”, a spus Petrescu.

Ratarea penalty-ului de către Omrani a pus-o tot pe seama evoluţiei foarte bune a portarului echipei cehe: „Dacă a dat trei goluri, nu e normal să bată Omrani? El a dat goluri când trebuie, astăzi a ratat, dacă nu baţi penalty, nu ratezi. El a crezut că trebuie să ia mingea să bată, a bătut mereu bine, dar portarul lor a fost extraordinar astăzi şi cred că dacă jucam două-trei zile nu se rezolva problema”. Referitor la retur, Petrescu a spus că echipa sa trebuie să realizeze alt miracol.

La rândul lui, mijlocaşul Ciprian Deac s-a declarat optimist în ce priveşte şansele de a se califica în grupele Ligii. „Suntem supăraţi, e normal să fii aşa când pierzi. Dar nimic nu este pierdut, am arătat că putem reveni în orice condiţii, suntem o echipă care ştim să revenim. Astăzi s-a jucat prima repriză, a doua repriză se va juca la Praga. E clar că am făcut o prima repriză slabă azi. Nu am fost agresivi, ei au fost primii la minge, au alergat mai mult, au stat mai mult în jumătatea noastră, în a doua repriză am echilibrat, am pus presiune pe ei, am avut ocazii, am avut acel penalty, dar ăsta este fotbalul. Am încercat să facem un pressing sus, să încercăm să marcăm, dar, după cum aţi văzut, Slavia este o echipă puternică, cu jucători buni, o echipă care aleargă foarte mult, care stă bine în teren şi cred că nu întâmplător au ajuns anul trecut atât de departe în Europa League. Eu cred că nu este nimic pierdut şi vom încerca la meciul retur să dăm tot şi să ne calificăm”, a declarat Deac.

De partea cealaltă, mijlocaşul român Nicolae Stanciu a declarat că este mulţumit doar de jocul din prima repriză al formaţiei sale, care trebuie să-şi îmbunătăţească evoluţia în manşa a doua pentru a se putea califica în grupe. „A fost un meci foarte, foarte greu pentru mine, nu mi-aş fi dorit niciodată să joc împotriva unei echipe româneşti. Au fost echipe egale şi cred că s-a văzut lucrul acesta, prima repriză cred că am controlat-o noi şi scorul a fost meritat, apoi noi am cedat terenul şi CFR a făcut o repriză a doua foarte bună. Mă bucur că portarul nostru a reuşit să apere penalty-ul lor, pentru că ar fi fost mai greu în retur. Acum avem un mic avantaj, sperăm să-l apărăm miercuri şi să intrăm în grupele Champions League. Eu personal sunt mulţumit de prima repriză, a doua a aparţinut CFR-ului, trebuie să vedem unde am greşit şi să îmbunătăţim jocul pentru retur”, a declarat Stanciu.