Sport AZI

Liderul a pierdut la Craiova

11 februarie 2019  14:45| Sport | Sport & Divertisment

Echipa Universitatea Craiova a învins liderul CFR Cluj cu 2-0 (1-0), pe Stadionul „Ion Oblemenco”, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal.

Gazdele au deschis scorul în minutul 14, prin Andrei Cristea din pasa lui Valentin Mihăilă, la prima sa reuşită în tricoul echipei din Bănie. Campioana a dominat prima repriză şi a ratat ocazii bune de gol prin Adrian Păun (22), Alex Ioniţă (28) şi Damjan Djokovic (38). Craiovenii au jucat mult mai bine după pauză, iar Mihăilă a fost aproape de majorarea scorului (52). Gazdele au reuşit în cele din urmă să mai marcheze o dată, prin bosniacul Elvir Koljic (78), după degajarea portarului Mirko Pigliacelli. Koljic a mai avut şansa de a înscrie (90+4), dar şutul său a fost prins de Arlauskis. Lovitura de start a fost dată de fostul căpitan al Universităţii, Alexandru Mitriţă, transferat în această iarnă la New York City FC. Mitriţă i-a predat şi banderola de căpitan lui Nicuşor Bancu. Spectatorii au fost avertizaţi în mai multe rânduri în acest meci să nu mai folosească dispozitive cu laser. Arbitrul asistent Sebastian Eugen Gheorghe a fost lovit în cap de un obiect aruncat din tribună în repriza secundă, dar meciul a continuat. În urma acestui succes, Universitatea a urcat provizoriu pe locul secund în clasament. În tur, scorul a fost 0-0.

Antrenorul Devis Mangia a fost mulţumit de rezultatul de duminică seară, dar le-a cerut elevilor săi să fie mai calmi în teren. „N-a fost totul perfect. Rezultatul e bun, dar CFR Cluj a jucat mai bine ca noi în prima repriză. La pauză le-am zis jucătorilor că trebuie să fim mai calmi. Am alergat mai mult în prima repriză, dar trebuia să fim mai calmi. În repriza a doua am fost mai calmi, iar atitudinea a fost perfectă. Echipa a demonstrat că este o echipă. Andrei Cristea a fost într-o condiţie mai bună pentru meciul ăsta. Antrenorul lucrează tot timpul cu jucătorii şi ştie cel mai bine când să-i introducă. Nu şiu nimic de Ioniţă, Ioniţă e la CFR. Nu vorbesc de jucătorii altor echipe. CFR Cluj e pe primul loc, e cea mai bună echipă. Dacă pierdeam azi, totul era închis pentru noi”, a spus Devis Mangia, la final.

De partea cealaltă, Antonio Conceicao a felicitat echipa Craiovei: „Am controlat meciul. Am avut multe ocazii de gol, dar aşa e în fotbal. Felicit Craiova pentru victorie, noi ne gândim la meciul următor. Trebuie să fim pregătiţi. Au jucat jucătorii care erau disponibili, dar eu cred că echipa s-a prezentat foarte bine. Am avut situaţii de gol, aşa cum s-a întâmplat şi cu Hermannstadt. N-am fost destul de eficaci. Craiova are o echipă bună. Ştiam că dacă am fi câştigat astăzi, ar fi fost foarte greu pentru ei în playoff. Au forţa să câştige campionatul. Mitriţă e un jucător foarte bun, dar Craiova are şi alţi jucători importanţi, cu calitate. Întrebaţi administraţia dacă se caută înlocuitor, nu pe mine”, a spus Antonio Conceicao, la finalul partidei de pe stadionul Ion Oblemenco.