Sport AZI

Manchester City – Barcelona 3-1 în Ligă: 90 de goluri pentru Messi

02 noiembrie 2016  19:00| Sport | Sport & Divertisment

Atacantul Lionel Messi a marcat al 90-lea gol în Liga Campionilor, însă nu a putut evita înfrângerea Barcelonei pe terenul lui Manchester City (scor 3-1), în etapa a 4-a a fazei grupelor.

Messi, aflat la a şaptea sa reuşită de la debutul actualei ediţii, ocupă locul secund în ierarhia all-time a celei mai importante competiţii europene intercluburi, dominată de Cristiano Ronaldo. Portughezul a marcat 96 de goluri (95 în grupe şi unul în turul preliminar) şi azi are ocazia să-şi mărească avansul faţă, deoarece Real Madrid va juca în deplasare cu polonezii de la Legia Varşovia.

La finalul meciului din Anglia, antrenorul lui Manchester City a declarat că formaţia sa a învins cea mai bună echipă din lume, în timp ce omologul său, Luis Enrique, a pus înfrângerea suferită pe greşelile comise de elevii săi, după cele mai bune 40 de minute jucate de când este el antrenor. "O dată în viaţa noastră am bătut cea mai bună echipă din lume. Astăzi am jucat în mod diferit. Am jucat cu baloane lungi deoarece nu suntem încă pregătiţi să ţinem mingea şi să jucăm la fel ca ei. Ei joacă aşa de 25 de ani. Noi încercăm de trei sau patru luni să jucăm într-un alt stil. Dacă vorbim de întregul meci, în primele 38 de minute nu am putut concura cu cea mai bună echipă. Aveau 1-0 şi noi eram în bucluc. Au avut şanse de a marca al doilea gol, iar dacă o făceau, meciul ar fi fost terminat. Golul cu care am egalat ne-a schimbat starea de spirit, iar repriza a doua a fost ceva diferit. I-am văzut pe jucătorii mei optimişti, au ştiut că au trecut peste momentul lor mai slab. Acum, vor realiza că au învins cea mai bună echipă din lume. Generaţiile viitoare vor vedea asta şi vor şti că trebuie să o facă din nou. Acesta este progresul", adeclarat Guardiola.

Luis Enrique a spus despre City că a fost un adversar de înaltă calitate, iar jucătorii gazdă au pus presiune pe fotbaliştii săi, forţându-i să greşească. "Până la primul gol al lui City, am jucat cele mai bune 40 de minute pe care le-am disputat la un asemenea nivel împotriva unui rival de înaltă calitate. Apoi am avut o perioadă proastă, nu am mai putut controla jocul în acelaşi fel, din cauza erorilor pe care le-am făcut, dar şi din cauza presiunii adversarilor. City a jucat foarte bine şi a pus presiune cu agresivitate, forţându-ne să facem mai multe greşeli, de care au profitat apoi", a afirmat Enrique.

Atacantul român Claudiu Keşeru a marcat un gol pentru Ludogoreţ Razgrad, dar campioana Bulgariei a fost învinsă cu 3-2, la Sofia, de Arsenal, în Grupa A. În tur, Arsenal se impusese cu 6-0, după o "triplă" a lui Ozil. Moţi a jucat tot meciul la Ludogoreţ, iar Keşeru a fost înlocuit în minutul 80. Keşeru, care nu este convocat la naţionala României pentru meciul cu Polonia, din 11 noiembrie, din preliminariile CM 2018, are opt goluri marcate în ultimele zece zile în toate competiţiile: "duble" reuşite cu Lokomotiv Gorna Oreahoviţa (4-0, pe 22 octombrie, în campionat), cu Montana (4-0 pe 25 octombrie, în cupă), triplă cu Dunav Ruse (5-3 pe 28 octombrie, în campionat), gol cu Arsenal (2-3, pe 1 noiembrie, în Champions League).

Keşeru susţine că a acceptat decizia selecţionerului şi nu crede în varianta de a mai fi convocat pe ultima sută de metri. ”Eu mă pregătesc la fel de bine ca înainte. În momentul de faţă reuşesc să înscriu din foarte puţine ocazii. O să mă pregătesc şi mai departe, după aia sunt decizii care sunt luate şi oameni care le iau. Eu sunt motivat în permanenţă la nivel maxim. După aceea a fost o decizie, am primit-o, am acceptat-o şi asta e. Nu cred că se mai poate schimba nimic. S-a anunţat un lot şi e normal să joace cu aceştia dacă ei au fost anunţaţi”, a declarat Keşeru.

”Colegii mei mă pun în situaţii bune. Încerc să înscriu la fiecare ocazie pe care o am. În meciul de azi am avut una şi a intrat. Am un sentiment ciudat pentru că în ciuda acestui meci de calitate, am pierdut pe final. Din păcate se văd progresele din această competiţie. Când joci contra lui Arsenal, ei ştiu cum să gestioneze momentele cheie şi, în această seară, în ciuda faptului că un 2-2 mi se părea echitabil, au reuşit să câştige meciul”, a mai spus Keşeru.

Arsenal, PSG, Atletico Madrid şi Bayern Munchen şi-au asigurat prezenţa în optimile de finală. Bayern a fost condusă cu 1-0 de PSV, la Eindhoven, dar "dubla" polonezului Lewandowski, adversar al României peste 10 zile, a adus victoria bavarezilor. Atletico a smuls in extremis victoria acasă cu Rostov, scor 2-1, graţie unui gol reuşit în prelungiri de Griezmann (90+3). Tot francezul deschisese scorul. Mijlocaşul român Andrei Prepeliţă a intrat în minutul 45 în locul lui Aleksandr Ierohin. Benfica a învins-o la limită pe Dinamo Kiev, cu 1-0, dar oaspeţii au ratat un penalty prin brazilianul Junior Moraes (ex-Gloria Bistriţa).

Rezultate:

Grupa A: FC Basel - Paris Saint-Germain 1-2 (Zuffi 76 / Matuidi 43 Meunier 90; cartonaş roşu - Die, de la Basel, în minutul 84) şi Ludogoreţ Razgrad - Arsenal 2-3 (Cafu 12, Keşeru 15 / Xhaka 20, Giroud 42, Ozil 88);

Grupa B: Beşiktaş Istanbul - SSC Napoli 1-1 (Quaresma 79-p / Hamsik 82) şi Benfica Lisabona - Dinamo Kiev 1-0 (Salvio 45-p);

Grupa C: Borussia Moenchengladbach - Celtic Glasgow 1-1 (Stindl 32 / Dembele 76-p; cartonaş roşu - Korb, de la Borussia, în minutul 75) şi Manchester City - FC Barcelona 3-1 (Gundogan 39, 74, De Bruyne 51 / Messi 21);

Grupa D: Atletico Madrid - FC Rostov 2-1 (Griezmann 29, 90+3 / Azmoun 30) şi PSV Eindhoven - Bayern Munchen 1-2 (Arias 14 / Lewandowski 34-p, 74).

Azi au loc partidele:

Grupa E: Monaco - CSKA Moscova şi Tottenham - Leverkusen (la Dolce Sport 4)

Grupa F: Dortmund - Sporting (la Dolce Sport 3) şi Legia - Real Madrid (la Dolce Sport 2)

Grupa G: Copenhaga - Leicester şi Porto - Club Brugge

Grupa H: Sevilla - Dinamo Zagreb şi Juventus - Lyon (la Dolce Sport 1)