Sport AZI

Victorie clară pentru tricolorii mici la CE

19 iunie 2019  12:15| Sport | Sport & Divertisment

Selecţionata de tineret a României a debutat cu o victorie superbă la Campionatul European de fotbal Under-21 din Italia şi San Marino, 4-1 împotriva Croaţiei, în Grupa C, pe San Marino Stadium din Serravalle.

A fost prima victorie a României la o astfel de competiţie, după ce în 1998 tricolorii mici nu au câştigat niciun meci, deşi turneul final a avut loc la noi în ţară. Echipa României a făcut un joc solid, cu risipă de efort, multă dăruire şi determinare, câştigând prin golurile marcate de George Puşcaş (11–p), Ianis Hagi (14), debutantul Tudor Băluţă (66), Adrian Petre (90+1), respectiv Nikola Vlasic (18). Primul şi ultimul au venit după consultări ale arbitrajului video, o premieră pentru o echipă românească.

Jucătorii antrenaţi de Mirel Rădoi au început în forţă şi Puşcaş a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 3, dar şutul printre picioarele portarului a fost atenuat de Posavec, care a reţinut în cele din urmă. Croaţia a ratat şi ea o situaţie bună, prin Brekalo (4), al cărui şut la colţul lung a ratat ţinta. Man şi-a încercat şansa de la circa 25 de metri, dar portarul a reţinut fără probleme. Până la pauză, România a mai avut ocazii de gol, dar Cicâldău (36), Man (44) şi Ivan (45+4) au fost imprecişi din poziţii bune sau foarte bune.

Tricolorii au continuat să facă o partidă tactică foarte bună şi după pauză, lăsând iniţiativa croaţilor, dar acţionând pe fază ofensivă de oricâte ori a avut şansa. Puşcaş a tras slab (52), iar Posavec a reţinut, după care Ianis Hagi a trimis în transversală din lovitură liberă de la 18 metri (54). Croaţii au căutat cu disperare golul, da Ionuţ Radu a fost imbatabil, parând şutul de la distanţă al lui Jakolis (72) şi mingea expediată de Muric din lovitură liberă de la 17 metri (88).

În celălalt meci al grupei, Franţa a învins Anglia cu 2-1, deşi a ratat două penalty-uri. Foden a deschis scorul pentru englezi în minutul 54, după ce Dembélé ratase de la punctul cu var în minutul 25. Aouar a repetat isprava în minutul 66, la o fază în care Choudhury a fost eliminat după un fault dur la Bamba. Ikoné a egalat, însă, în minutul 89, cu un şut pe jos din careul mare, pentru ca în minutul 90+4 Wan-Bissaka să devieze în propria poartă mingea trimisă cu călcâiul de Mateta. România este pe primul loc cu 3p (golaveraj +3), urmată de Franţa 3p (golaveraj + 1), Anglia 0p (golaveraj -1) şi Croaţia  0p (golaveraj -3). Vineri, România întâlneşte Anglia la Cesena, pe stadionul Dino Manuzzi, de la ora 19.30, iar o victorie o trimite de semifinale şi, implicit, la Jocurile Olimpice din 2020 de la Tokyo. În penultinul act se califică câştigătoarele celor trei grupe şi cea mai bună ocupantă a locurilor 2. Primele patru clasate se califică la JO 2020. Dacă printre acestea se află Anglia, va exista un baraj între celelalte două echipe clasate pe locul secund în grupe.